data: 21/05/2017
data: 15/05/2017
data: 08/05/2017

Dzisiaj mamy wolne. :)

Dziś są imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny wszystkiego najlepszego!

Dąb Pamięci

W dniu 12 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego odbyła się uroczystość posadzenia „Dębu Pamięci” i odsłonięcia pamiątkowej tablicy na kamieniu poświęconej oficerowi Wojska Polskiego Marianowi Jerzemu Kalasiewiczowi zamordowanemu przez NKWD w Bykowni w 1940 roku.

Uroczystość była podsumowaniem całorocznego projektu, w którym uczestniczyła młodzież szkoły: „Miejsce pamięci z widokiem na przyszłość” w ramach programu grantowego Fundacji Banku Zachodniego WBK:  „Tu mieszkam, tu zmieniam”.

Uroczystość była częścią lubelskich obchodów 76 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Cele uroczystości:

-  Wywieranie pozytywnego wpływu na lokalne środowisko oraz budowanie więzi międzypokoleniowych wśród uczniów i ich rodzin związanych z Lublinem i Lubelszczyzną.

- Kultywowanie historycznej pamięci o wydarzeniach związanych ze zbrodnią katyńską dokonaną przez ZSRR na inteligencji polskiej podczas II wojny światowej,

- Upamiętnienie „Dębem Pamięci” i tablicą pamiątkową oficeria Mariana Jerzego Kalasiewicza, zamordowanego w Bykowni, którego rodzina mieszka do dnia dzisiejszego w Lublinie,

- Kultywowanie i kreowanie wśród młodzieży szkolnej pamięci narodowej i właściwych postaw patriotycznych.

Program uroczystości:

- Msza Św. w Archikatedrze Lubelskiej sprawowana przez  Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Ryszarda Karpińskiego w intencji Mariana Jerzego Kalasiewicza oraz wszystkich pomordowanych na Wschodzie i ich rodziny.

- Uroczystości związane z posadzeniem „Dębu Pamięci” oraz odsłonięciem tablicy na kamieniu z udziałem wojskowej asysty honorowej oraz orkiestry wojskowej,

- Odczytanie Apelu Pamięci,

- Złożenie wieńców i zapalenie zniczy przy tablicy,

- Odegranie utworów okolicznościowych przez orkiestrę wojskową,

- Wystąpienia przedstawiciela rodziny Kalasiewiczów oraz zaproszonych gości,

- Prezentacja filmu dokumentalnego poświęconego Marianowi Jerzemu Kalasiewiczowi.

- Część artystyczna przygotowana przez młodzież Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego.

Uroczystość została objęta Honorowym Patronatem:

Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy,
Prezydenta Miasta Lublin,
Lubelskiego Kuratora Oświaty,
Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Lublin.

Organizatorami  uroczystości były: Stowarzyszenie Przyjaciół „Grabskiego”, Lubelska Rodzina Katyńska, Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie.  Zostało ono sfinansowane przez: : Fundację BZ WBK oraz Radę Dzielnicy Stare Miasto Lublin.

Oprawę artystyczną uroczystości zapewnili żołnierze Wielonarodowej Brygady w Lublinie (LITPOLUKRBRIG).

Biografia Mariana Kalasiewicza

Dąb Pamięci - relacja w Gościu Lubelskim