Wymiana międzynarodowa

Współpraca międzynarodowa w ZS nr 1 im. Władysława Grabskiego

w Lublinie

1. Wymiana młodzieżowa i realizacja projektu "Sytuacja gospodarcza w Polsce i Niemczech". Forma wizyt studyjnych - każdego roku nasi uczniowie wyjeżdżają do Berlina a Niemcy goszczą w Lublinie. Uczniowie poszerzają swoja wiedzę dotyczącą sytuacji gospodarczej w Polsce i Niemczech, wymagań stawianych przez pracodawców oraz możliwości zatrudnienia na europejskich rynkach pracy oraz doskonalą kompetencje językowe.

Partner: Elinore-Ostrom Schule Oberstufenzentrum w Berlinie we współpracy zFundacją Nowy Staw w Lublinie i a Polsko-Niemieckiej Polsko-Niemieckiej Izby Gospodarczej (od 2000r - nadal)

1. Realizacja projektu "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów", w ramach którego młodzież z obu krajów bierze udział we wspólnej ceremonii upamiętniającej ofiary Holokaustu na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku a następnie w warsztatach w szkole. Podczas warsztatów młodzież ma okazję bliżej poznać kulturę i historię Polski i Izraela, oraz uczestniczyć w nauce tańców narodowych. W projekcie biorą udział uczniowie wszystkich zawodów nauczanych w szkole. Efektem pracy jest budowanie Szkoły Spotkań i Dialogu, przygotowanie młodych ludzi do życia w społeczeństwie obywatelskim oraz zainteresowanie młodzieży z obu krajów historią i kulturą narodu polskiego i izraelskiego.

Partner: Brenner High School z Petah Tikwa w Izraelu (od 2013 r -nadal)

1. Projekt eTwinning Tytuł – Historical Highlights In Shadow -  ETwinning to europejski program pozwalający szkołom z krajów Unii Europejskiej oraz kilku innych państw na realizację wspólnych projektów na specjalnie w tym celu utworzonej internetowej platformie TwinSpace. Szkoła podjęła współpracę ze szkołą średnią w greckiej miejscowości Malia, która polega na tworzeniu przedstawień w formie teatru cieni. Językiem roboczym jest język angielski. Realizowane przedstawienia to adaptacje znanych baśni i legend obu krajów. W umówionym terminie przesyłamy sobie wzajemnie nagrane przez nas sztuki. Po ich obejrzeniu obydwie grupy zamieszczą komentarze na platformie Twin Space (od 2011 r -nadal)

1. Projekt „Czym był Holokaust”. W ramach projektu szkoła nawiązała współpracę  ze Szkołą Artystyczną Autónio Avvoio w Lizbonie, która polega między innymi na aktywnym udziale naszych uczniów w organizowanych konkursach. Konkursy dotyczą nagrania sztuki, reportażu czy opracowania komiksu, animacji graficznej z obszaru historii holokaustu (od 2014 r - nadal)

1. Projekt polsko-ukraiński „Na szlaku historii i kultury Polski i Ukrainy”– projekt realizowany  był w ramach Współpracy  Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 ze środków Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (w roku 2009/2010).