zs1.lublin.pl
WYSZUKAJ:
About us Die Schule О школе
OSTATNIE AKTUALNOŚCI
data: 02/09/2018
data: 31/08/2018
data: 28/08/2018
data: 19/06/2018
Szczęśliwy numerek na dziś:
Złe zapytanie : Incorrect integer value: '' for column 'id' at row 1


Kartka z kalendarza


11 grudniaDziś są imieniny: Damazego, Waldemara, Daniela wszystkiego najlepszego!

Prokekt "Przejdź na zawodowstwo - dzisiaj szkoła jutro sukces"
ECDL
PRAKTYKI W LONDYNIE
PROGRAM SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
„WF z klasą”
Sport Szkolny Lublin
SPORT SZKOLNY

 

Facebook
Na skróty
skrt1 skrt1 skrt1 skrt1
Certyfikaty
Szkoła przedsiębiorczościPN-EN ISO 9001:2001Lider innowacjiŚpiewająca PolskaJesienny Konkurs Poezji Śpiewanej Stowarzyszenie Przyjaciół GrabskiegoJubileusz 60-leciaTEH - „Złota Szkoła 2015”.Dąb Pamięci
Sukcesy szkoły

SUKCESY SZKOŁY 2017/2018


 

18 września 2017 r. w Zespole Szkół Nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie zostało podpisane Porozumienie o współpracy w zakresie edukacji ekonomicznej i cyberbezpieczeństwa pomiędzy sektorem finansowym a samorządem lokalnym. Sygnatariuszami Porozumienia są Związek Banków Polskich, Warszawski Instytut Bankowości oraz Miasto Lublin. Bezpośrednim celem Porozumienia jest współpraca przy realizacji działań edukacyjnych w dziedzinie ekonomii i finansów, skierowanych do dzieci, młodzieży, studentów i seniorów, realizowanych w ramach Projektu sektorowego "Bankowcy dla Edukacji", realizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości. Wśród prowadzonych wspólnie aktywności znajdą się m. in. lekcje w szkołach, debaty, konferencje regionalne czy konkursy wiedzy ekonomicznej.

 

Udział w programie edukacyjnym dla uczniów klas mundurowych „Proobronni – Terytorialni” w roku szkolnym 2017/2018

Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie otrzymał dyplom za udział w w/w programie. Koordynowaniem programu w szkole zajmował się Pan Marek Garbacz. Szkoła i nauczyciel zrealizowali zajęcia edukacyjne w oparciu o dostarczone materiały edukacyjne zgodne z minimum programowym realizowanym w ramach innowacyjnych programów przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa oraz programów szkolenia członków organizacji pozarządowych.

 

Spotkanie z uczniami ze szkoły Brenner High School z Izraela

13 października 2017 r. już po raz czwarty gościliśmy uczniów ze szkoły Brenner High School z Petah Tikwa w Izraelu. Spotkanie to jest efektem udziału w projekcie „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”. Młodzież z Izraela oraz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli we wspólnych warsztatach prowadzonych przez nauczycieli języka angielskiego, podczas których mieli okazję bliżej poznać kulturę i historię Polski oraz Izraela.

 

VIII Ogólnopolski Jesienny Konkurs Poezji Śpiewanej "Na strunach poezji"

W dniach 28-29 listopada 2017 r. w naszej szkole odbył się VIII Ogólnopolski Jesienny Konkurs Poezji Śpiewanej „Na strunach poezji”. Występy  uczestników w kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne oceniało jury w składzie: prof. Andrea Jaworska, dr Jarosław Cymerman, Piotr Selim i dr hab. Rafał Szczerbakiewicz. Uczennice naszej szkoły Paulina Drąg oraz Ewa Jagiełło, obie z klasy II dl, zajęły I i II miejsce odpowiednio, a uczniowie Alicja Gromuł z klasy II dl oraz Daniel Goral z klasy III dl otrzymali wyróżnienie. Wszyscy ci uczniowie byli delegowani przez pozaszkolne instytucje kultury.

 

Program stypendialny „Lubelska kuźnia talentów 2016-2019”

Uczennice Karolina Wójtowicz z klasy II ct, Julia Pikul z klasy II at, Iwona Bednarczyk z klasy IV bt, Paulina Urbankiewicz z klasy IV ct, Sandra Krusińska z klasy IV bt znalazły się w gronie najlepszych uczniów w województwie, biorących udział w w/w programie. Jest to projekt pozakonkursowy „W zakresie programów pomocy stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

 

 

SUKCESY SZKOŁY 2016/2017


 

Praktyki w Londynie

W dniach 21.05 – 03.06.2017 uczniowie Technikum Ekonomiczno – Handlowego odbywali praktyki w Londynie w ramach projektu „Uczeń technikum- europejski specjalista,” który był finansowany z programu POWER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój).

Celem projektu dla 45 uczniów z zawodów informatyk, handlowiec, ekonomista oraz technik organizacji reklamy było odbycie dwutygodniowych praktyk w angielskich przedsiębiorstwach, wykorzystanie wiedzy zdobytej w szkole w praktyce, zdobycie doświadczenia w funkcjonowaniu jako pracownik oraz ćwiczenie języka angielskiego.

 

III Ogólnopolska Konferencja "Ekonomiczna Szkoła Władysława Grabskiego"

Dnia 25 kwietnia 2017 r. odbyła się III Ogólnopolska Konferencja „Ekonomiczna Szkoła Władysława Grabskiego", której mottem przewodnim była „Gospodarka XX-lecia międzywojennego podstawą bytu współczesnego państwa polskiego”. Konferencja została objęta honorowym patronatem przez Krzysztofa Żuka - Prezydenta Miasta Lublin i Teresę Misiuk - Lubelskiego Kuratora Oświaty. Konferencja została wpisana w harmonogram obchodów 700-lecia Miasta Lublina.

Podczas konferencji zostały wygłoszone wykłady, m. in. przez prof. Tomasza Panfila, dr Ilonę Skibińską-Fabrowską oraz pana Grzegorza Miliszkiewicza. Rozstrzygnięte zostały także różnorodne konkursy, uroczyście otworzona została wystawa „Lublin w XX-leciu międzywojennym i jego osiągnięcia gospodarcze”, a także odbyły się wycieczki poprzemysłowym Lublinie.

Imprezą towarzyszącą był Ogólnopolski Zjazd Szkół Grabskiego. Do Lublina przybyły delegacje ze wszystkich szkół w Polsce noszących imię Władysława Grabskiego oraz delegacja z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. ks. J. St. Pasierba jako przedstawiciel szkół zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych.

 

Zespół Szkół nr 1 w Lublinie - Szkołą Promującą Zdrowie

18 października 2016 r. szkoła otrzymała Certyfikat  "Szkoła Promująca Zdrowie". Tym samym dołączyliśmy do Miejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie Miasta Lublin.

 

VII Ogólnopolski Jesienny Konkurs Poezji Śpiewanej "Na strunach poezji".

W dniach 24-25 listopada 2016 r. w odbył się VII Ogólnopolski Jesienny Konkurs Poezji Śpiewanej „Na strunach poezji”. Udział wzięło ponad 30 uczestników w kategoriach: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Ich występy oceniało juty w składzie: prof. Andrea Jaworska, dr Jarosław Cymerman i Piotr Selim.

 

Spotkanie z uczniami ze szkoły Brenner High School z Izraela

19 listopada 2016 r. mieliśmy przyjemność już po raz trzeci gościć uczniów ze szkoły Brenner High School z Petah Tikwa w Izraelu. Spotkanie to jest efektem udziału w projekcie „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.

Partnerzy projektu to: Ośrodek Rozwoju Edukacji, Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, Instytut Polski w Tel Awiwie, Ministerstwo Edukacji Izraela oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

20 listopada młodzież z obu szkół brała również udział we wspólnej ceremonii upamiętniającej ofiary Holokaustu na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku.

 

Certyfikat Lubelskiej Szkoły z Życiem

Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie otrzymał CERTYFIKAT "Lubelskiej Szkoły z Życiem" za organizację na rzecz Fundacji DKMS akcji #KOMÓRKOMANIA, mającej na celu aktywne budowanie świadomości młodzieży w zakresie walki z nowotworami krwi oraz powiększenie bazy potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.

 

Wyróżnienie w V edycji plebiscytu Stacje Kultury 2016

Zespół Szkół nr 1 w Lublinie otrzymał wyróżnienie w V edycji plebiscytu Stacje Kultury 2016 organizowanego przez Fundację Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży "Teatrikon"

 

 

SUKCESY SZKOŁY 2015/2016


 

Dąb Pamięci

W dniu 12 kwietnia 2016 r. odbyła się uroczystość posadzenia „Dębu Pamięci” i odsłonięcia pamiątkowej tablicy na kamieniu poświęconej oficerowi Wojska Polskiego Marianowi Jerzemu Kalasiewiczowi zamordowanemu przez NKWD w Bykowni w 1940 roku.

Uroczystość była podsumowaniem całorocznego projektu: „Miejsce pamięci z widokiem na przyszłość” w ramach programu grantowego Fundacji Banku Zachodniego WBK:  „Tu mieszkam, tu zmieniam”.

Uroczystość była częścią lubelskich obchodów 76 rocznicy Zbrodni Katyńskiej

 

Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY

W ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYW Technikum Ekonomiczno-Handlowe z Zespołu Szkół nr 1 zajęło 78 miejsce i uzyskało tytuł Złotej Szkoły. Jest to znaczący sukces, gdyż w 2015 TEH uplasowało się na 88 miejscu, a w 2014 – 151.
W rankingu maturalnym Technikum Ekonomiczno-Zawodowe zajęło 158 miejsce.
Natomiast w rankingu egzaminów zawodowych technik organizacji reklamy z TEH zajął 1 miejsce w Polsce.
Technik handlowiec w rankingu egzaminów zawodowych zajął 9 miejsce w Polsce.

 

 

 

SUKCESY SZKOŁY 2014/2015


 

Październik

Spotkanie z uczniami ze szkoły Brenner High School z Izraela

W środę, 8 października 2014 r. Zespół Szkół Nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie gościł uczniów ze szkoły Brenner High School z Petah Tikwa w Izraelu. Spotkanie to jest efektem udziału Zespołu Szkół Nr 1 w projekcie „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.
Partnerami projektu są Ośrodek Rozwoju Edukacji, Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, Instytut Polski w Tel Awiwie, Ministerstwo Edukacji Izraela oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

W ramach spotkania młodzież z obu krajów wzięła udział we wspólnej ceremonii upamiętniającej ofiary Holokaustu na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku a następnie w warsztatach w szkole. Podczas warsztatów młodzież miała okazję bliżej poznać kulturę i historię Polski i Izraela, oraz uczestniczyć w nauce tańców narodowych.
Spotkanie zakończyło się wspólnym wypuszczeniem baloników z przesłaniem stworzonym na warsztatach.

Listopad

Dnia 7 listopada 2014 r. o godz. 12.00 przy Pomniku Ofiar Getta Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie, Szkoła Podstawowa nr 24 w Lublinie im. Partyzantów Lubelszczyzny oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział Lublin uczcili 72 rocznicę ostatecznej likwidacji getta w Lublinie.

W dniach 19-20 XI 2014 r. odbył się V Ogólnopolski Jesienny Konkurs Poezji Śpiewanej „Na strunach poezji”.

W tegorocznej edycji wzięło udział 70 uczniów gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych. Do drugiego etapu przeszło 45 uczniów.

 

Styczeń                                                                            

Technikum Ekonomiczno-Handlowe uzyskało tytuł Złotej Szkoły 2015 w XVII Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektyw. Szkoła uzyskała 88 miejsce w kraju i 7 miejsce w województwie lubelskim i przysługuje jej tytuł „Złotej Szkoły 2015”.

 

Czerwiec

W dniach 10-12 czerwca 2015 r. w naszej szkole odbywał się finał Polsko-Litewskiego Konkursu Matematycznego „EUKLIDES, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych z siedzibą w Bydgoszczy oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie (Litwa).

Organizatorem finału XVI edycji konkursu był Zespół Szkół nr 1 im Władysława Grabskiego w Lublinie wraz z Wydziałem Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej i Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Patronat honorowy nad finałem XVI edycji Konkursu Polsko-Litewskiego objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego; Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin; Krzysztof Babisz Lubelski Kurator Oświaty; JM Rektor Politechniki Lubelskiej.

 

SUKCESY SZKOŁY 2013/2014


Wrzesień

 


Szkoła przystąpiła do realizacji projektu „Sposób na naukę” przy współpracy z firmą TERRA Szkolenia i Doradztwo. W ramach projektu nauczyciele matematyki, biologii i przedsiębiorczości przeszli przeszkolenie z zakresu wykorzystania tabletów na zajęciach. W projekcie uczestniczą klasy I al. (matematyka), I cl (przedsiębiorczość) i I el (biologia), w których zajęcia z ww. przedmiotów prowadzone są przy użyciu nowoczesnych pomocy dydaktycznych (tabletów, e-booków). W ramach projektu uczniowie tych klas będą uczestniczyli w edukacyjnych obozach letnich oraz wycieczkach tematycznych. Dodatkowo szkoła otrzyma tablicę interaktywną, tablety i pendrive’y.

Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego został finalistą ogólnopolskiej akcji „Ja i Ty bezpieczni w szkole”, reprezentując tym samym nasze miasto w skali kraju.

Pismo Ministerstwa Edukacji Narodowej

W roku szkolnym 2012/2013 nasza placówka aktywnie uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej – „Rok bezpiecznej szkoły”.

W naszych działaniach zwróciliśmy szczególną uwagę na wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa uczniów. Zadbaliśmy o bezpieczne otoczenie, podejmowaliśmy wiele działań mających na celu przeciwdziałanie przemocy fizycznej i psychicznej, przestrzegaliśmy przed używkami, budowaliśmy poczucie bezpieczeństwa poprzez kształtowanie prawidłowych postaw społecznych, uczenie tolerancji, odpowiedzialności i szacunku. Zorganizowaliśmy Szkolny Dzień Profilaktyki, w ramach którego odbył się konkurs wiedzy o uzależnieniach, spotkania ze specjalistami od uzależnień, psychologiem, prokuratorem, funkcjonariuszami Policji, Strażą Miejską. Uczniowie naszej szkoły przygotowali i wystawili również spektakl profilaktyczny pt. „SPISEK”.

Szkoła przez sześć lat z rzędu brała czynny udział w ogólnopolskim programie społecznym „Szkoła bez przemocy” pod patronatem prezydenta RP.

W minionym roku szkolnym przystąpiliśmy do akcji MEN „ Ja i Ty bezpieczni w szkole”. Uwieńczeniem i potwierdzeniem naszych profesjonalnych działań było znalezienie się w gronie finalistów akcji MEN „Ja i Ty - bezpieczni w szkole”.

 

Szkoła zakwalifikowała się do projektu "Przyroda w liceum" realizowanym z funduszy unijnych jako jedna ze 160 szkół w Polsce.
Celem projektu jest poszerzenie i integracja wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych wśród uczniów liceów ogólnokształcących poprzez wdrożenie innowacyjnego, kompleksowego programu nauczania przyrody dla II i III klasy wraz z kompletem narzędzi edukacyjnych.
W projekcie przy zastosowaniu innowacyjnych form nauczania wykorzystujących multimedialne i interaktywne zasoby dotyczące przedmiotów przyrodniczych wspierających wizualizację nauczanych treści uczestniczą uczniowie klasy 2dl. W ramach projektu szkoła otrzymała projektor i tablet niezbędny do prawidłowej realizacji programu nauczania przyrody.

 

Listopad

 

 

IV Ogólnopolski Konkurs Poezji Śpiewanej "Na strunach poezji"

 

I OGÓLNOPOLSKI  KONGRES KARTY SZKOLNEJ

odbył się w naszej szkole w dniach 21-22.XI.2013. Organizatorem kongresu był Bank Zachodni WBK, a uczestnikami dyrektorzy szkół z  całej Polski, którzy wdrożyli program „Bezpieczna Szkoła- Karta Szkolna” oraz współpracujący z tymi szkołami przedstawiciele banku. Imprezą otwierającą kongres był Koncert Galowy IV Ogólnopolskiego Jesiennego Konkursu Poezji Śpiewanej „Na strunach poezji”, który odbył się w Teatrze Starym w Lublinie.

W pierwszym dniu kongresu zaprezentowane zostały programy wsparcia szkół w zakresie realizacji różnych przedsięwzięć edukacyjnych, historycznych i kulturalnych głównie przez fundacje współpracujące z bankiem Zachodnim WBK. Przedstawiony został:  program Santander Universitades oraz programy:

- Fundacji Banku Zachodniego WBK

- Fundacji Świętego Mikołaja

- Fundacji Jana Łukasiewicza

- Fundacji FOR – komiks ekonomiczny

Po przerwie odbył się panel dyskusyjny dyrektorów Szkół Partnerskich BZ WBK, w czasie którego przedstawiono przykłady dobrych praktyk i perspektywy rozwoju systemów i współpracy szkół. Prezentację dobrych praktyk Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego przedstawiła Elżbieta Sękowska - dyrektor szkoły.

Drugi dzień kongresu poświęcony był prezentacji nowoczesnych rozwiązań dla edukacji głównie ekonomicznej opartej o nowoczesne technologie. Przedstawione zostały:

- Scenariusze zajęć z zakresu edukacji ekonomicznej i finansowej

- Gra ekonomiczna „Liderzy Europy”

- Program Fundacji „De Primario” dotyczący edukacji ekonomicznej

- IT  w Edukacji – kierunki rozwoju

- Dziennik elektroniczny Firmy Tylda

Po przerwie omówione zostały: możliwości wykorzystania karty pre-paid, wolontariat pracowniczy Banku Zachodniego WBK oraz sponsoring i polityka społecznie odpowiedzialna Banku Zachodniego WBK .

Kongres stworzył możliwość nawiązania współpracy między szkołami partnerskimi i pokazał nowe instrumenty finansowego wsparcia ciekawych inicjatyw szkół. Wszyscy uczestnicy kongresu wyjechali bogatsi o nowe kontakty i inspirujące pomysły.

 

Na jesieni chór AMABILE odbywał dodatkowe próby finansowane w ramach projektu, przygotowując repertuar na płytę. Nagranie płyty odbyło się pod koniec listopada 2013 r. Zarejestrowano 10 klasycznych kolęd wykonanych przez chór AMABILE.
Płyta w liczbie 100 egzemplarzy została wytłoczona w pierwszej połowie grudnia.
Na uroczystym opłatku szkolnym, podczas którego chór pięknie kolędował, wręczono członkom chóru długo przez nich oczekiwane płyty.

 

Kwiecień

 

Projekt Certyfikacji Szkół "Szkoła Innowacji"

Projekt Certyfikacji Szkół "Szkoła Innowacji" organizowany jest od 2013 roku przez  Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie. W projekcie wyróżniane są  szkoły ponadgimnazjalne województwa lubelskiego, które realizują kreatywne pomysły, inwestują we współpracę międzynarodową, wspierają edukację praktyczną dla rynku pracy oraz podejmują wszelkie niestandardowe i innowacyjne działania. Patronują mu Marszałek Województwa Lubelskiego - Krzysztof Hetman, Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk i Lubelski Kurator Oświaty - Krzysztof Babisz. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 25 szkół z całego województwa a w roku bieżącym 37.

3 kwietnia 2014 r. odbyła się Gala wręczenia Certyfikatów "Szkoła Innowacji " oraz nadania tytułów "Lider Innowacji". 

Już po raz drugi z rzędu nasza szkoła otrzymała najwyższe wyróżnienie – tytuł „SZKOŁY LIDERA INNOWACJI”.

Tytuły „Lider Innowacji“ w poszczególnych kategoriach otrzymali:

Tytuł „Dyrektor – Lider Innowacji” otrzymała:  Elżbieta Sękowska – Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie

Tytuł „Nauczyciel – Lider Innowacji” otrzymała:  Monika Banasiewicz – Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie

Wyróżnienie Uczeń – Lider Innowacji” otrzymała Olga Grabowska – Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie

Tytuł „Innowacyjna Inicjatywa” otrzymała:  Symulacyjna gra ekonomiczna „Chłopska Szkoła Biznesu” – Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie

 

90-lecie złotego w szkole Grabskiego

90 lat temu w 1924 roku Władysław Grabski przeprowadził reformę walutową i wprowadził złotego zamiast marki polskiej. Społeczność ZS nr 1 im. Wł. Grabskiego w Lublinie chcąc godnie uczcić ten jubileusz przygotowała projekt „90-lecie złotego w szkole Grabskiego”, który zrealizowała z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Celem projektu było popularyzowanie wiedzy ekonomicznej i historycznej dotyczącej polskiej waluty i reformy walutowej z 1924 roku. Projekt skierowany był do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego, szkół noszących imię Władysława Grabskiego w całej Polsce oraz do mieszkańców Lublina.

W ramach projektu „90-lecie złotego w szkole Grabskiego” w szkole zrealizowano następujące działania:

1. Dnia 24.04.2014 odbyła się II Ogólnopolska Konferencja „Ekonomiczna szkoła Władysława Grabskiego”.

Motto przewodnie konferencji to „90 lat reformy walutowej Władysława Grabskiego”. Uczestnikami konferencji były: delegacje uczniów i nauczycieli szkół Grabskiego z całej Polski, pracownicy naukowi zaprzyjaźnionych lubelskich uczelni, przedstawiciele władz samorządowych Lublina, uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie na prezentację, studenci kół naukowych lubelskich uczelni wyższych, przedstawiciele młodzieży ZS nr 1 w Lublinie.

2. Konkursy towarzyszące konferencji

W celu upowszechnienia wiedzy dotyczącej reformy walutowej i historii złotego oraz wiedzy o działalności patrona zostały ogłoszone dwa konkursy:

− Ogólnopolski konkurs wiedzy „Władysław Grabski – ekonomista i mąż stanu” dla uczniów 9 szkół w Polsce noszących imię Władysława Grabskiego,

− Wojewódzki konkurs na prezentację „Złotówka 1924 - 2014” dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego.

 

3. Wystawa „90-lecie złotego”

W dniu 24.04.2014 została otwarta wystawa numizmatyczna towarzysząca konferencji, przygotowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym oraz Narodowym Bankiem Polskim Oddział w Lublinie.

Wystawę tworzą trzy segmenty:

1. „Złoty z okresu międzywojennego”

2. „Jak wyglądała moneta 1 złoty na przestrzeni lat 1924 – 2014?”

3. „Zmodernizowane zabezpieczenia banknotów polskich”

 

4. Happening

W dniu 24.04.2014 r. młodzież naszej szkoły zorganizowała happening przed ratuszem lubelskim. Rozdawano ulotki zawierające informacje o historii polskiego złotego i reformie walutowej przeprowadzonej przez naszego Patrona. Uczniowie przebrani w stroje z epoki czytali aktualne do dziś myśli Władysława Grabskiego.

Ponadto w ramach projektu została wydrukowana monografia poświęcona osobie i dziełu Władysława Grabskiego. Monografia zawiera też dzieje naszej szkoły oraz słownik wybranych pojęć ekonomicznych. Ostatnim elementem projektu jest publikacja pokonferencyjna - „90 lat reformy walutowej Władysława Grabskiego”. Zawiera ona: podsumowanie konferencji, wystąpienia prelegentów, sprawozdanie z panelu dyskusyjnego „Czy złotówka doczeka setki?” oraz dokumentację fotograficzną całego projektu.

 

Maj

 

I Ogólnopolskie Forum Młodych „ Oddychaj Miłością” ze św. Janem Pawłem II i bł. E. Bojanowskim

 

W dniach 01 – 04 maja 2014 r. odbyło się I Ogólnopolskie Forum Młodych „Oddychaj Miłością” ze św. Janem Pawłem II i  bł. E. Bojanowskim. Forum było adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów i młodzieży pracującej, gromadzącej się wokół Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP. na terenie kraju, w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży i Ruchu Światło – Życie Regionu Lubelskiego. Organizatorami byli: Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP NP. oraz Zespół Szkół nr 1 im. Wł. Grabskiego w Lublinie.

Celem Forum było wskazywanie młodzieży właściwych autorytetów moralnych w osobach: św. Jana Pawła II, bł. Edmunda Bojanowskiego i Władysława Grabskiego oraz upowszechnienie wiedzy o ich życiu i nauczaniu; promocja miasta Lublina, jego historii i zabytków ze wskazaniem miejsc związanych z postacią ks. prof. Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II; upamiętnienie Roku bł. Edmunda Bojanowskiego w 200. rocznicę jego urodzin; upamiętnienie rocznicy powstania  Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP. i promocja Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie.

Hasło przewodnie I Ogólnopolskiego Forum Młodych brzmiało: „Oddychaj Miłością” i nawiązywało do wartości uznawanych przez młodzież za priorytetowe, takie jak: akceptacja rówieśnicza, nawiązywanie przyjaźni i nowych kontaktów, potrzeba wzorców, dzielenie się wiedzą  na temat różnorodności kulturowej regonów, z których pochodzą.

 

 

 

 

SUKCESY SZKOŁY 2012/2013


Wrzesień

W dniach 25-28 września 2012 r. w 70– tą rocznicę Zagłady lubelskiego getta i rozstrzelania żydowskich dzieci, została zorganizowana przez Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN akcja społeczna „Dzieci z Ochronki – Powrót”. W ramach tej akcji w jednej z klas lekcyjnych szkoły zostało odtworzone graffiti, symbolicznie upamiętniające dzieci z sierocińca przy ulicy Grodzkiej i ich opiekunki.

Listopad

W dniach 29-30 listopada 2012 r. Zespół Szkół nr 1, przy współudziale Ośrodka Brama Grodzka „Teatr NN”, był organizatorem III JESIENNEGO KONKURSU POEZJI ŚPIEWANEJ - „NA STRUNACH POEZJI”. Konkurs skierowany był do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych a także młodzieży placówek wychowania pozaszkolnego miasta Lublin i powiatu lubelskiego. Impreza została objęta honorowym patronatem Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin – Krzysztofa Żuka, Lubelskiego Kuratora Oświaty – Krzysztofa Babisza i Przewodniczącego Rady Miasta - Piotra Kowalczyka. Z każdym rokiem konkurs cieszy się coraz większym powodzeniem.
Szkolny chór „AMABILE” pod dyrekcją Karoliny Pietrzak przystąpił do Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych "Śpiewająca Polska".

Luty

4 lutego 2013 r. uczniowie wzięli udział w VI edycji ogólnopolskiego programu „Mam Haka Na Raka”. Jako zespół „Promyki zdrowia” zorganizowali akcję „Czerniak Cię Nie Dotyka, Jak Promyka Unikasz”. W jej ramach zorganizowana została I Profilaktyczna Sesja Naukowa „Unikaj Słońca, A Będziesz Miał Skórę Zdrową Do Końca”, przeprowadzono szereg lekcji warsztatowych, zorganizowano konkursy dla uczniów gimnazjów lubelskich, a także trzeci już marsz ku zdrowiu pod hasłem „Ocalić skórę”.
Podsumowanie akcji odbyło się w czerwcu 2013 r. w Warszawie, gdzie zostały również wręczone nagrody dla najbardziej twórczych zespołów.

Kwiecień

19 kwietnia 2013 r. Zespół Szkół nr 1 we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce oddział w Lublinie był organizatorem Projektu "Pamięć żyje w nas”. Projekt obejmował następujące przedsięwzięcia: grę miejską "Przywróćmy miejscom pamięć", przedstawienie teatralne "Mądrość króla Salomona, czyli rzecz o narodzie żydowskim", odczytywane przez młodzież relacje świadków tamtych zdarzeń a także uroczyste upamiętnienie 70 rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – złożenie kwiatów pod tablicą przedstawiająca plan byłego miasta żydowskiego, w niebo pofrunęły białe i niebieskie balony, do nich przywiązane były karteczki z polskim i hebrajskim tekstem modlitwy-przesłania.

W dniu 25 kwietnia 2013 roku w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie odbyła się Gala wręczenia Certyfikatów „Szkoła Innowacji” oraz nadania tytułów „Lider Innowacji”.
Patronat Honorowy nad projektem i konkursem objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Lubelski Kurator Oświaty Krzysztof Babisz.
Aplikacje konkursowe złożyło 25 szkół ponadgimnazjalnych, w tym 12 z Lublina. Wszystkie aplikujące szkoły w otrzymały „CERTYFIKAT SZKOŁA INNOWACJI”. Kapituła konkursowa nadała także tytuł „Lider Innowacji” i wyróżnienia w pięciu kategoriach.
W najważniejszej kategorii - w kategorii „SZKOŁA - LIDER INNOWACJI” LAUREATEM ZOSTAŁ ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 IM. WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO W LUBLINIE.
W kategorii „Dyrektor – Lider Innowacji” wyróżnienie otrzymała Elżbieta Sękowska dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie, a w kategorii „Innowacyjna Inicjatywa" wyróżniona została innowacja pedagogiczna „Szkoła praktycznej ekonomii – młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo” wdrożona w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie.

Dnia 22 i 26 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół nr 1 odbyły się obchody Dnia Ziemi pod hasłem "OGROM ZYSKU TKWI W ODZYSKU". Przeprowadzono szereg działań, między innymi: wykład wygłoszony przez podróżnika Michała Podlaszewskiego na temat: "W 60 dni dookoła Azji", rozstrzygnięcie konkursów, przedstawienie ekologiczne "Drzewo życia", pokaz mody pod hasłem „Niecodzienny sposób na odpady”, pokazy fizyczne "Praktyczne porady na odpady" oraz akcja "Posprzątajmy Lublin na wiosnę".

Rozpoczęcie prac nad Projektem zagospodarowania terenu przy Zespole Szkół nr 1 „Ogród dydaktyczny”.

Maj

24 maja 2013 r., w przeddzień Święta Jedności Afrykańskiej w szkole został zorganizowany Dzień Afryki. O swoich wrażeniach z pobytu w Afryce opowiadały Siostry Białe i Bracia Biali, były ambasador RP w Kenii Wojciech Jasiński. Wykład o integracji kontynentu afrykańskiego wygłosiła dr hab. Hanna Dumała z UMCS. W szkole zorganizowano także konkursy: na najlepszy plakat oraz wiedzy o Afryce. Na szkolnych korytarzach rozbrzmiewały afrykańskie rytmy, w salach lekcyjnych można było spróbować potraw rodem z Czarnego Lądu, były warsztaty bębniarskie oraz body painting, czyli malowanie ciała.

Czerwiec

8 czerwca 2013 w III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej w Lublinie, Chór AMABILE reprezentował Zespół Szkół nr 1 im. Wł. Grabskiego podczas Konkursu Chórów Szkolnych Miasta Lublin - COR CANTANS 2013.

6 i 7 czerwca w ramach VI Lubelskich Spotkań Literackich "Miasto Poezji" szkoła była organizatorem spotkań z poetami: Sławomirem Płatkiem i Adamem Wiedemannem.

 


Sukcesy szkoły Archiwum