zs1.lublin.pl
WYSZUKAJ:
About us Die Schule О школе
OSTATNIE AKTUALNOŚCI
data: 02/09/2018
data: 31/08/2018
data: 28/08/2018
data: 19/06/2018
Szczęśliwy numerek na dziś:
Złe zapytanie : Incorrect integer value: '' for column 'id' at row 1


Kartka z kalendarza


11 grudniaDziś są imieniny: Damazego, Waldemara, Daniela wszystkiego najlepszego!

Prokekt "Przejdź na zawodowstwo - dzisiaj szkoła jutro sukces"
ECDL
PRAKTYKI W LONDYNIE
PROGRAM SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
„WF z klasą”
Sport Szkolny Lublin
SPORT SZKOLNY

 

Facebook
Na skróty
skrt1 skrt1 skrt1 skrt1
Certyfikaty
Szkoła przedsiębiorczościPN-EN ISO 9001:2001Lider innowacjiŚpiewająca PolskaJesienny Konkurs Poezji Śpiewanej Stowarzyszenie Przyjaciół GrabskiegoJubileusz 60-leciaTEH - „Złota Szkoła 2015”.Dąb Pamięci
Ważne wydarzenia

2017/2018


 

18 września 2017 r. w Zespole Szkół Nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie zostało podpisane Porozumienie o współpracy w zakresie edukacji ekonomicznej i cyberbezpieczeństwa pomiędzy sektorem finansowym a samorządem lokalnym. Sygnatariuszami Porozumienia są Związek Banków Polskich, Warszawski Instytut Bankowości oraz Miasto Lublin. Bezpośrednim celem Porozumienia jest współpraca przy realizacji działań edukacyjnych w dziedzinie ekonomii i finansów, skierowanych do dzieci, młodzieży, studentów i seniorów, realizowanych w ramach Projektu sektorowego "Bankowcy dla Edukacji", realizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości. Wśród prowadzonych wspólnie aktywności znajdą się m. in. lekcje w szkołach, debaty, konferencje regionalne czy konkursy wiedzy ekonomicznej.

 


2016/2017


 

III Ogólnopolska Konferencja "Ekonomiczna Szkoła Władysława Grabskiego".

Dnia 25 kwietnia 2017 r. odbyła się III Ogólnopolska Konferencja „Ekonomiczna Szkoła Władysława Grabskiego", której mottem przewodnim była „Gospodarka XX-lecia międzywojennego podstawą bytu współczesnego państwa polskiego”. Konferencja została objęta honorowym patronatem przez Krzysztofa Żuka - Prezydenta Miasta Lublin i Teresę Misiuk - Lubelskiego Kuratora Oświaty. Konferencja została wpisana w harmonogram obchodów 700-lecia Miasta Lublina. Podczas konferencji zostały wygłoszone wykłady, m. in. przez prof. Tomasza Panfila, dr Ilonę Skibińską-Fabrowską oraz pana Grzegorza Miliszkiewicza. Rozstrzygnięte zostały także różnorodne konkursy, uroczyście otworzona została wystawa „Lublin w XX-leciu międzywojennym i jego osiągnięcia gospodarcze”, a także odbyły się wycieczki poprzemysłowym Lublinie. Imprezą towarzyszącą był Ogólnopolski Zjazd Szkół Grabskiego. Do Lublina przybyły delegacje ze wszystkich szkół w Polsce noszących imię Władysława Grabskiego oraz delegacja z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. ks. J. St. Pasierba jako przedstawiciel szkół zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych.

 


2015/2016


 

Dąb Pamięci

W dniu 12 kwietnia 2016 r. odbyła się uroczystość posadzenia „Dębu Pamięci” i odsłonięcia pamiątkowej tablicy na kamieniu poświęconej oficerowi Wojska Polskiego Marianowi Jerzemu Kalasiewiczowi zamordowanemu przez NKWD w Bykowni w 1940 roku.

Uroczystość była podsumowaniem całorocznego projektu: „Miejsce pamięci z widokiem na przyszłość” w ramach programu grantowego Fundacji Banku Zachodniego WBK:  „Tu mieszkam, tu zmieniam”.

Uroczystość była częścią lubelskich obchodów 76 rocznicy Zbrodni Katyńskiej

 

III Wojewódzki Konkurs Wiedzy z Rachunkowości dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych

W dniu 9 grudnia 2015 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego  w Lublinie odbył się drugi etap III Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy z Rachunkowości dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Lublin i Kuratorium Oświaty w Lublinie. W drugim etapie Konkursu wzięło udział 33 uczniów z 9 szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego. Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oddział w Lublinie.

Laureatami w konkursie zostali:

I miejsce - Michalina Wereska z ZS1 w Lublinie

II miejsce - Wioletta Kaliszuk z ZSP w Radzyniu Podlaskim

III miejsce  Martyna Bochra z ZS1 w Lublinie

Następnie wręczono legitymacje nowym członkom Klubu Młodego Księgowego z  Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. Na zakończenie nauczyciele i uczniowie wysłuchali  wykładu „Zmiany w Ustawie o rachunkowości”, który przedstawiła Pani Edyta Ilczuk

 

Udział w III Lubelskich Targach Aktywności Osób Niepełnosprawnych

W dniach 4-5 grudnia 2015 r. uczniowie klas integracyjnych II i III fl brali udział w III Lubelskich Targach Aktywności Osób Niepełnosprawnych.

Inicjatywa miała na celu promowanie aktywności społecznej osób niepełnosprawnych, zwiększanie świadomości na temat praw, potrzeb i możliwości tej grupy społecznej oraz przełamywanie stereotypowego wizerunku osób niepełnosprawnych jako zależnych oraz biernych zawodowo.

W ramach Targów odbyły się konferencje na temat aktywności osób z niepełnosprawnością w obszarze kultury, ze szczególnym uwzględnieniem roli tańca.

Uzupełnieniem części teoretycznej były pokazy taneczne w wykonaniu osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w różnym przedziale wiekowym.

Ważnym elementem Targów była część wystawiennicza, w której swoją ofertę zaprezentowało ponad 60 instytucji i organizacji, w tym nasza szkoła.

Podczas Targów odbył się również kiermasz prac wykonanych przez uczniów.

 

Etap Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Normalizacyjnej, Podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Normalizacja wśród Nas i dla Nas”

Dnia 2 grudnia 2015 r. w naszej szkole odbył się etap wojewódzki Konkursu Wiedzy Normalizacyjnej oraz podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Normalizacja wśród Nas i dla Nas” dla szkół gimnazjalnych. Na uroczystej Gali zostały ogłoszone wyniki etapu wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Normalizacyjnej oraz wręczone nagrody, ufundowane przez Polski Komitet Normalizacyjny w Warszawie.

Laureatami w konkursie Wiedzy Normalizacyjnej zostali:

  • I miejsce – Izabela Samojluk, PSBiG w Lublinie;
  • II miejsce – Karolina Naróg, II LO w Chełmie;
  • III miejsce – Nikoleta Kalińska, II LO w Chełmie.

 

VI Ogólnopolski Jesienny Konkurs Poezji Śpiewanej "Na strunach poezji"

W dniach 25-26 listopada 2015 r. odbył się  VI Ogólnopolski Jesienny Konkurs Poezji Śpiewanej „Na strunach poezji”.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem pani profesor Andrei Jaworskiej, w składzie: dr Jarosław Cymerman i Piotr Selim, tytuły laureatów konkursu przyznała następującym artystom:

w grupie szkół gimnazjalnych:

I miejsce: Aleksandra Hulak

II miejsce: Aleksandra Małek

III miejsce: Magdalena Wadowska

w grupie szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce: Julia Zygan

II miejsce: Damian Antoń

III miejsce: Karolina Klimkowicz

 

Nagrodę Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie „Dzwoneczek Józefa Czechowicza” za najlepsze wykonanie utworu z tekstem lubelskiego poety otrzymała Natalia Krysa  z Zespołu Szkół nr 1 im. C. K. Norwida w Świdniku.

Wydarzenie współorganizowały: Stowarzyszenie Przyjaciół „Grabskiego” oraz Rada Dzielnicy Stare Miasto Lublin. Partnerem strategicznym, który wsparł przedsięwzięcie, był Bank Zachodni WBK. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Krzysztof Żuk - Prezydent Miasta Lublin, Sławomir Sosnowski - Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojciech Wilk - Wojewoda lubelski, Krzysztof Babisz - Lubelski Kurator Oświaty, Piotr Kowalczyk - Przewodniczący Rady Miasta Lublin oraz Młodzieżowa Rada Miasta Lublin. Patronem medialnym wydarzenia został Dziennik Wschodni.

 

 

Obchody 73 rocznicy likwidacji getta w Lublinie

Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie wspólnie z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce Oddział w Lublinie w dniu 9 listopada 2015 r. zorganizował obchody 73 rocznicy likwidacji getta w Lublinie.

W programie uroczystości zaplanowano koncert muzyczny „ Zatrzymać w Pamięci”, który odbył się w Trybunale Koronnym w Lublinie oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Eksterminacji Ludności Żydowskiej (Ofiar Getta) przy ulicy Niecałej.

W uroczystym koncercie wystąpili: Chór Amabile, Damian Antoń, Małgorzata Oleszczuk, Łukasz Kukiełka, Kamil Wasil, Julia Kuzyk i Weronika Fedor, Magdalena Haczyńska, Iwona Adamek, Teresa Albińska i Katarzyna Pietrzniak, Marcin Król i Łukasz Buczyński.

To szczególne wydarzenie odbywało się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin i zgromadziło znakomitych gości: przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich, Straży Miejskiej i Straży Granicznej, uczelni wyższych, muzeów i innych instytucji kultury i oświaty.

Partnerami przedsięwzięcia byli: Rada dzielnicy Stare Miasto Lublin oraz Muzyczna szkoła I i II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie.

 

Spotkanie z uczniami ze szkoły Brenner High School z Izraela

W dniu 8 października 2015 r. Zespół Szkół Nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie miał przyjemność już po raz drugi gościć uczniów ze szkoły Brenner High School z Petah Tikwa w Izraelu.

Odwiedziło nas 87 uczniów a także nauczyciele, rodzice oraz opiekunowie. Spotkanie było kontynuacją udziału ZS1 w projekcie „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”. Partnerami projektu są Ośrodek Rozwoju Edukacji, Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, Instytut Polski w Tel Awiwie, Ministerstwo Edukacji Izraela oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Młodzież miała okazję wziąć udział we wspólnej ceremonii upamiętniającej ofiary Holokaustu na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku oraz w warsztatach zorganizowanych w szkole.


2014/2015


Certyfikat Jakości

 

21 sierpnia 2015 r. odbyło się spotkanie zorganizowane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty z dyrektorami szkół ponadgimazjalnych województwa lubelskiego, podczas którego między innymi podsumowano działania zrealizowane w ramach Roku Szkoły Zawodowców oraz wręczono certyfikaty jakości dyrektorom szkół i placówek, które w roku szkolnym 2014/2015 osiągnęły najwyższy poziom spełnienia wymagań w ewaluacji zewnętrznej. Z rąk wiceministra i Lubelskiego Kuratora Oświaty certyfikat dla naszej szkoły odebrała Pani Elżbieta Sękowska.

 

Finał XVI Polsko-Litewskiego Konkursu Matematycznego „Euklides”

W dniach 10-11-12 czerwca 2015 roku Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie gościł finalistów XVI Polsko-Litewskiego Konkursu Matematycznego „Euklides”. Uczestnicy zawodów finałowych przybyli do nas z całej Polski oraz z Litwy.

W czwartek, 11 czerwca 2015 roku odbył się finał konkursu – uczniowie rozwiązywali zadania przygotowane przez komisję konkursową. Po zmaganiach konkursowych finaliści oraz ich opiekunowie skorzystali z licznych atrakcji przygotowanych przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły – udział w spektaklu muzyczno-tanecznym „Historia z tangiem w tle”, zwiedzanie Lublina, degustacja cebularza lubelskiego, a wieczorem dyskoteka i wspólne śpiewanie.

W piątek, 12 czerwca 2015 roku odbyła się Gala Finałowa Konkursu w Auli Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej, w czasie której konkurs został podsumowany, a zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk członków Zarządu Stowarzyszenia Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych – organizatora konkursu oraz Dyrektora Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie.

Patronatem honorowym przedsięwzięcie objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin, Lubelski Kurator Oświaty oraz Rektor Politechniki Lubelskiej.

 

Rocznica likwidacji Getta w Lublinie

Dnia 7 listopada 2014 r., przy Pomniku Ofiar Getta w Lublinie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 72 rocznicę ostatecznej likwidacji Getta organizowana przez Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie, Szkołę Podstawową nr 24 w Lublinie im. Partyzantów Lubelszczyzny oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział Lublin.

Głównym celem spotkania było kultywowanie pamięci wielokulturowości miasta i budowanie postawy tolerancji wobec innych narodów, kultur, religii i tworzenie więzi między lokalną społecznością żydowską i mieszkańcami Lublina.

 

V Ogólnopolski Jesienny Konkurs Poezji Śpiewanej

W dniach 19-20 listopada odbył się V Ogólnopolski Jesienny Konkurs Poezji Śpiewanej Komisja konkursowa nagrodziła następujących artystów:

a. w grupie szkół gimnazjalnych

I miejsce: Anna Loranty

II miejsce: Adrianna Graboś

III miejsce: Natalia Niderla

Wyróżnienia otrzymali: Viktoria Pongowska, Julia Kierepka, Katarzyna Chawrylak, Maja Kubów

b. w grupie szkół ponadgimnazjalnych

I miejsce: Klaudia Dudkiewicz

II miejsce: Michalina Pitucha

III miejsce: Dagmara Sprawka

Wyróżnienia otrzymali: Paulina Kaczor, Aneta Jaworska, Weronika Bielecka, Adrianna Szymczyk, Ilona Głos, Natalia Dymecka, Artur Proskura, Wiktoria Nowicka, Monika Bodziak, Ela Gabryel, Agnieszka Łukasik, Artem Kravets, Zespół wokalno- instrumentalny RCEZ, Zespół Wokalny „Camerata”.

 

Spotkanie z uczniami ze szkoły Brenner High School z Izraela

8 października 2014 r. gościliśmy uczniów ze szkoły Brenner High School z Petah Tikwa w Izraelu. Spotkanie to jest efektem udziału Zespołu Szkół Nr 1 w projekcie „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.

Partnerami projektu są Ośrodek Rozwoju Edukacji, Instytut YadVashem w Jerozolimie, Instytut Polski w Tel Awiwie, Ministerstwo Edukacji Izraela oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

W ramach spotkania młodzież z obu krajów wzięła udział we wspólnej ceremonii upamiętniającej ofiary Holokaustu na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku a następnie w warsztatach w szkole. Podczas warsztatów młodzież miała okazję bliżej poznać kulturę i historię Polski i Izraela oraz uczestniczyć w nauce tańców narodowych. Spotkanie zakończyło się wspólnym wypuszczeniem baloników z przesłaniem stworzonym na warsztatach.


2013/2014


I Ogólnopolskie Forum Młodych „ Oddychaj Miłością” ze św. Janem Pawłem II i bł. E. Bojanowskim

W dniach 01 – 04 maja 2014 r. odbyło się I Ogólnopolskie Forum Młodych „Oddychaj Miłością” ze św. Janem Pawłem II i bł. E. Bojanowskim.

Forum było adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów i młodzieży pracującej, gromadzącej się wokół Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP. na terenie kraju, w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży i Ruchu Światło – Życie Regionu Lubelskiego.

Organizatorami byli: Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP NP. oraz Zespół Szkół nr 1 im. Wł. Grabskiego w Lublinie.

Celem Forum było wskazywanie młodzieży właściwych autorytetów moralnych w osobach: św. Jana Pawła II, bł. Edmunda Bojanowskiego i Władysława Grabskiego oraz upowszechnienie wiedzy o ich życiu i nauczaniu; promocja miasta Lublina, jego historii i zabytków; upamiętnienie Roku bł. Edmunda Bojanowskiego w 200. rocznicę jego urodzin; upamiętnienie rocznicy powstania Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP. i promocja Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie.

Hasło przewodnie I Ogólnopolskiego Forum Młodych brzmiało: „Oddychaj Miłością” i nawiązywało do wartości uznawanych przez młodzież za priorytetowe, takie jak: akceptacja rówieśnicza, nawiązywanie przyjaźni i nowych kontaktów, potrzeba wzorców, dzielenie się wiedzą na temat różnorodności kulturowej regonów, z których pochodzą.

 

90-lecie złotego w szkole Grabskiego

90 lat temu w 1924 roku Władysław Grabski przeprowadził reformę walutową i wprowadził złotego zamiast marki polskiej. Społeczność ZS nr 1 im. Wł. Grabskiego w Lublinie chcąc godnie uczcić ten jubileusz przygotowała projekt „90-lecie złotego w szkole Grabskiego”, który zrealizowała z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

W ramach projektu „90-lecie złotego w szkole Grabskiego” w szkole zrealizowano następujące działania:

Dnia 24.04.2014 odbyła się II Ogólnopolska Konferencja „Ekonomiczna szkoła Władysława Grabskiego”. Motto przewodnie konferencji to „90 lat reformy walutowej Władysława Grabskiego”. Uczestnikami konferencji były: delegacje uczniów i nauczycieli szkół Grabskiego z całej Polski, pracownicy naukowi zaprzyjaźnionych lubelskich uczelni, przedstawiciele władz samorządowych Lublina, uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie na prezentację, studenci kół naukowych lubelskich uczelni wyższych, przedstawiciele młodzieży ZS nr 1 w Lublinie.

 

Konkursy towarzyszące konferencji

W celu upowszechnienia wiedzy dotyczącej reformy walutowej i historii złotego oraz wiedzy o działalności patrona zostały ogłoszone dwa konkursy:

Ogólnopolski konkurs wiedzy „Władysław Grabski – ekonomista i mąż stanu” dla uczniów 9 szkół w Polsce noszących imię Władysława Grabskiego,

Wojewódzki konkurs na prezentację „Złotówka 1924 - 2014” dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego.

Wystawa „90-lecie złotego”

W dniu 24.04.2014 została otwarta wystawa numizmatyczna towarzysząca konferencji, przygotowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym oraz Narodowym Bankiem Polskim Oddział w Lublinie.

Wystawę tworzą trzy segmenty:

1. „Złoty z okresu międzywojennego”

2. „Jak wyglądała moneta 1 złoty na przestrzeni lat 1924 – 2014?”

3. „Zmodernizowane zabezpieczenia banknotów polskich”

Happening

W dniu 24.04.2014 r. młodzież naszej szkoły zorganizowała happening przed ratuszem lubelskim. Rozdawano ulotki zawierające informacje o historii polskiego złotego i reformie walutowej przeprowadzonej przez naszego Patrona. Uczniowie przebrani w stroje z epoki czytali aktualne do dziś myśli Władysława Grabskiego.

Ponadto w ramach projektu została wydrukowana monografia poświęcona osobie i dziełu Władysława Grabskiego. Monografia zawiera też dzieje naszej szkoły oraz słownik wybranych pojęć ekonomicznych. Ostatnim elementem projektu jest publikacja pokonferencyjna - „90 lat reformy walutowej Władysława Grabskiego”. Zawiera ona: podsumowanie konferencji, wystąpienia prelegentów, sprawozdanie z panelu dyskusyjnego „Czy złotówka doczeka setki?” oraz dokumentację fotograficzną całego projektu.

 

IV Jesienny Konkurs Poezji Śpiewanej „Na strunach poezji”

Konkurs, organizowany w naszej szkole już po raz czwarty, odbył sie w dniach 20-21 listopada 2013 r. Partnerem strategicznym, który wsparł przedsięwzięcie, został Bank Zachodni WBK. Komisja konkursowa pod przewodnictwem pani profesor Andrei Jaworskiej, w składzie: dr Jarosław Cymerman, red. Dariusz Turecki, Piotr Selim, doceniła wysoki poziom artystyczny wykonań wszystkich uczestników, natomiast nagrodziła następujących artystów:

a) w grupie szkół gimnazjalnych:

I miejsce: Justyna Ostojewska

II miejsce: Anna Loranty

III miejsce: Magdalena Borecka

Wyróżnienia otrzymali: Julia Kierepka, Alicja Sobstyl, Zespół „Podróż”.

b) w grupie szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce: Łukasz Kukiełka

II miejsce: Justyna Branewska

III miejsce: Aleksandra Cedrowska

Nagrodę specjalną przyznano Szymonowi Kasprowiczowi. Wyróżnienia otrzymali: Jan Głazowski, Aleksandra Przytuła, Janina Rygalik, Joanna Bartoszek, Barbara Danilczuk. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród laureatom nastąpiło 21 listopada 2013 r. w Teatrze Starym w Lublinie. Nagrodzeni artyści zaprezentowali wykonanie konkursowych utworów podczas Koncertu Galowego. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Jolanta Szołno-Koguc - Wojewoda Lubelski, Krzysztof Hetman - Marszałek Województwa Lubelskiego, Krzysztof Żuk - Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Babisz - Lubelski Kurator Oświaty, Piotr Kowalczyk - Przewodniczący Rady Miasta Lublin.


2012/2013


,, Pamięć żyje w nas” Uroczystość Poświęcona Międzynarodowym Obchodom 70 Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim
19.04.2013 r.

Uroczystość, której celem było upamiętnienie 70 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim oraz przywrócenie pamięci o wydarzeniach ze wspólnej przeszłości narodu izraelskiego i polskiego.

W ramach projektu ,, Pamięć żyje w nas” zorganizowana została dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych gra miejska ,, Przywróćmy miejscom pamięć”. Do udziału zaproszona została młodzież z sześciu lubelskich szkół.

Uroczyste obchody 70 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim zorganizowane przez Zespół Szkół nr 1, miały miejsce u podnóża Zamku. Młodzież naszej szkoły przedstawiła inscenizację poświęconą ofiarom getta żydowskiego „Mądrość króla Salomona, czyli rzecz o narodzie żydowskim”.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było oddanie hołdu poległym w powstaniu w getcie żydowskim poprzez odczytanie modlitwy „za naszych poległych bohaterów” oraz złożenie kwiatów na teranie dawnej dzielnicy żydowskiej i symboliczne przesłania modlitwy do nieba.


2011/2012


Sesja naukowa „Lubelskie Kadry Przeszłości - Żydowskie sąsiedztwo”

W dniu 17 kwietnia 2012 r. odbyła się sesja naukowa „Lubelskie Kadry Przeszłości - Żydowskie sąsiedztwo”. Tytuł sesji pochodzi od nazwy przedsięwzięcia edukacyjno-artystycznego realizowanego w szkole.

Młodzież naszej szkoły uczestniczyła w cyklu zajęć poświęconych historii Żydów w Lublinie, wykonała prace artystyczne inspirowane reportażem Pani Hanny Krall „Wyjątkowo długa linia życia”, oraz nakręciła na temat tych prac film pt.: „Ulica Złota 2 – bliskie sąsiedztwo”.

Uczniowie przeprowadzili warsztaty dla 100 – osobowej grupy młodzieży izraelskiej oraz przygotowali wystawę fotografii związanych z kulturą żydowską i spektakl muzyczny „Piękna jest chwila ta…” nawiązujący do tradycji żydowskiego wesela.

Uroczysta sesja organizowana była pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublin, Przewodniczącego Rady Miasta Lublin, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie filia Lublin oraz Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Żydów w Polsce.

Do udziału w sesji zaproszeni zostali prelegenci, którzy przybliżyli tematykę dialogu polsko – żydowskiego, historię Żydów lubelskich oraz historię teatru żydowskiego. Program sesji objął następujące wystąpienia: ks. bp Mieczysława Cisło „ Dialog chrześcijańsko – judaistyczny. Refleksje biskupa Mieczysława Cisło”, dra Adama Kopciowskiego „Prasa żydowska w Lublinie”, dra Roberta Kuwałka „Zagłada Żydów w Lublinie”, dra Jarosława Cymermana „Okruchy historii. O teatrze żydowskim w Lublinie”.

Sesję zakończył spektakl teatralny Hava Nagila – „Piękna jest chwila ta” nawiązujący do tradycji żydowskiego wesela, przygotowany przez uczniów pod opieką pani Iwony Smyk z udziałem chóru pod dyrekcją pani Karoliny Pietrzak i zespołuszkolengo pod opieką pana Rafała Pydysia.


2010/2011


Wdrożenie i realizacja projektu Absolwent technikum – mobilny specjalista.

Celem projektu było uatrakcyjnienie i poszerzenie oferty Zespołu Szkół nr 1 im. Wł. Grabskiego przez modernizację metod kształcenia, dostosowanie kwalifikacji uczniów technikum do potrzeb regionalnego rynku pracy oraz zapewnienie im wszechstronnego wsparcia.

W ramach projektu odbywały się różnorodne zajęcia, m. in. przygotowujące uczniów do egzaminu maturalnego w formie blended learningu (j. polski, matematyka, jęz. angielski, jęz. niemiecki), zajęcia przygotowujące do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (ekonomista, handlowiec, informatyk, agrobiznes), zajęcia specjalistyczne umożliwiające uzyskanie dodatkowych kwalifikacji i kompetencji z zakresu: prowadzenia sklepu internetowego, marketingu, zaawansowanej obsługi komputera, obsługi kas fiskalnych, technik DTP, zarządzania projektami, negocjacji, prawa jazdy kat. B, certyfikacji HACCP.

Uczniowie w ramach zajęć „Planowanie swojej kariery” uczestniczyli w wykładach i warsztatach z m. in. prawa pracy, komunikacji niewerbalnej. Brali również udział w spotkaniach z prywatnymi przedsiębiorcami, wycieczkach do urzędów i instytucji oraz w indywidualnych konsultacjach z doradcą zawodowym.

 

I Ogólnopolska Konferencja „Ekonomiczna szkoła Władysława Grabskiego”

W dniach 4 -5 listopada 2010 roku miała miejsce Ogólnopolska Konferencja „Ekonomiczna szkoła Władysława Grabskiego”.

Konferencja adresowana była do władz samorządowych, nauczycieli historii, wiedzy o społeczeństwie, nauczycieli przedmiotów ekonomicznych i przedsiębiorczości oraz pracowników naukowych naszego miasta.

Cele konferencji to między innymi rozwijanie kontaktów osobowych między kadrą pedagogiczną i środowiskiem naukowym, krzewienie świadomości społeczno-ekonomicznej oraz idei przedsiębiorczości, promowanie postaci patrona szkoły Władysława Grabskiego
propagowanie skutecznych sposobów upowszechniania wiedzy ekonomicznej przez szkoły w społeczności lokalnej, prezentacja sposobów rozwijania zainteresowań ekonomicznych młodzieży i promowanie postaw prospołecznych i przedsiębiorczych.

Honorowy patronat nad konferencją objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin, Przewodniczący Rady Miasta Lublin i Lubelski Kurator Oświaty.

Program konferencji obejmował wystąpienie ks. abp prof. dr hab. Józef Życińskiego ,,Tło społeczno-kulturowe w transformacjach ekonomicznych” ;  prof. dr hab. Bogdana Klepackiego SGGW Warszawa na temat ,,Unia Europejska szansą rozwoju rolnictwa w Polsce” ;  Tomasza Mironczuka, prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego - ,,Rola instytucji finansowych w rozwoju przedsiębiorczości” ; Pani Ilony Skibińskiej-Fabrowskiej, dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie  - ,,Z historii polskiego pieniądza - od reform Grabskiego do współczesności” ;dr Andrzeja Jędruchniewicza z  SGGW Warszawa - ,,Myśl Władysława Grabskiego a współczesna gospodarka” i Grzegorza Grabskiego - prawnuka Władysława Grabskiego - ,,Ponadczasowość myśli Władysława Grabskiego”.

Konferencja realizowana była w ramach dwudniowego projektu z zakresu edukacji ekonomicznej współfinansowanego przez NBP i BGK, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół noszących imię Władysława Grabskiego z całej Polski.

 

Jesienny Konkurs Poezji Śpiewanej „Na strunach poezji”

Konkurs organizowany cyklicznie przez Zespół Szkół nr 1 od 2010 roku. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań uczniów formą poezji śpiewanej, zwrócenie uwagi na istotę i piękno tekstów piosenek, uwrażliwienie uczniów na dbałość i estetykę wykonania śpiewanych utworów, promowanie młodych talentów.

Konkurs jest imprezą otwartą adresowaną do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz młodzieży placówek wychowania pozaszkolnego miasta Lublin i powiatu lubelskiego, a od 2013 r. jest imprezą o zasięgu ogólnopolskim. W konkursie biorą udział soliści, duety i zespoły muzyczne ( do sześciu osób). Każdy zgłoszony do konkursu uczestnik jest zobowiązany do wykonania dwóch utworów śpiewanych z dowolnym tekstem poetyckim. Szczególnie doceniana jest twórczość własna (tekst, muzyka).


2009/2010


Uroczyste Obchody 60-Lecia Szkoły oraz III Zjazd Absolwentów.

W dniu 25wrzesnia 2009 Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego obchodził Uroczystość 60-lecia Szkoły połączoną z III Zjazdem Absolwentów i oficjalnym oddaniem boisk sportowych do użytku. Obchody rozpoczął przemarsz społeczności szkolnej wraz z orkiestrą i pocztem sztandarowym do Archikatedry Lubelskiej, gdzie została odprawiona Msza Święta celebrowana przez Księdza Arcybiskupa Józefa Życińskiego. Po Mszy Świętej miało miejsce poświęcenie i uroczyste oddanie boisk sportowych. Miłym akcentem było wręczenie szkole superpucharu za zdobycie I miejsca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych za osiągnięcia sportowe w roku szkolnym 2008/2009. Ważnym punktem uroczystości było również odsłonięcie popiersia patrona szkoły –Władysława Grabskiego przez Jego wnuka Grzegorza Grabskiego w obecności pocztów sztandarowych szkół z całej Polski noszących imię patrona. Dla uczczenia jubileuszu wydana została publikacja „Dzieje szkoły”, sfinansowana ze środków NBP w ramach projektu „Grabski edukuje”, a we współpracy z Pocztą Polską wyemitowano znaczek personalizowany i karty pocztowe z wizerunkiem szkoły, stempel oraz datownik okolicznościowy. Szkoła otrzymała Medal Prezydenta Miasta Lublin w uznaniu zasług wniesionych dla Miasta Lublin i jego Mieszkańców

Następnego dnia uczniowie klas maturalnych wraz z nauczycielami udali się na 25 Jubileuszową Pielgrzymkę Maturzystów na Jasną Górę. Nasi uczniowie aktywnie zaangażowali się w przygotowanie oprawy liturgicznej i podziękowania za trud organizacji pielgrzymki.


2007/2008


Miejska inauguracja roku szkolnego 2007/2008

W naszej szkole, w dniu 3 września 2007 roku odbyła się miejska inauguracja roku szkolnego 2007/2008.

Po uroczystej mszy św. odprawionej w Archikatedrze Lubelskiej uczestnicy udali się do Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie, gdzie miała miejsce część oficjalna inauguracji roku szkolnego, a następnie gościom zaprezentowano program artystyczny przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół nr 1.