75 rocznica likwidacji getta w Lublinie

„Dokądże mnie prowadzisz, tragiczny poeto,

Wzdłuż murów, których nie znam, chociaż miasto znane,

Dokądże mi otwierasz drzwi zakratowane

I w jakie wiedziesz światy? Cicho. Oto getto.”

„Wizja Getta” Stanisław Baliński

Dnia 9 listopada 2017 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca 75 rocznicę likwidacji Getta, organizowana przez Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział Lublin. Uczniowie zgromadzeni w auli szkoły mieli okazję zobaczyć film o getcie lubelskim i jego likwidacji a także obejrzeć krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów klas 3et, 2 el i 2 al, na który złożyły się „Elegia miasteczek żydowskich” Antoniego Słonimskiego, „Widziałem górę” Mojsze Szulsztajna i fragmenty „Pamiętników” Idy Rapaport-Gliksztajn. Następnie wszyscy zebrani udali się pod Pomnik Eksterminacji Ludności Żydowskiej w Lublinie, gdzie rozpoczęła się oficjalna część uroczystości.

Spotkanie rozpoczęła modlitwa w intencji ofiar, którą odmówił pan Roman Litman. Następnie głos zabrał wojewoda lubelski pan Przemysław Czarnek. Urząd Marszałkowski reprezentował zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu – pan Andrzej Miskur. W imieniu Prezydenta Miasta Lublin wystąpił pan Zdzisław Niedbała. Jako ostatni zabrał głos pan Szymon Bakalczuk reprezentujący Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział Lublin, po czym oddano  hołd pomordowanym i złożono kwiaty.

Na koniec krótki program artystyczny zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 24 w Lublinie.

Głównym celem uroczystości było kultywowanie pamięci o wielokulturowości miasta i  tworzenie więzi między lokalną społecznością żydowską i mieszkańcami Lublina.

Inf. A. Piszcz

Kurier Lubelski - artykuł.

Dodano: Wtorek, 14/11/2017, 08:08