data: 15/10/2017
data: 05/10/2017

Dziś są imieniny: Wiktora, Marity, Ignacego wszystkiego najlepszego!

Triada pamięci

W dniu 16 września 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie upamiętnili 78 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. 17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. Aby zachować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach z naszej historii, w całej Polsce obchodzone były uroczystości przypominające o tej niechlubnej rocznicy. Nasi uczniowie wzięli udział w wydarzeniu pod nazwą 'Mila Pamięci Ofiar Komunizmu', czyli biegu na dystansie jednej mili (1609 metrów). Celem biegu było budowanie pamięci o ważnych wydarzeniach z naszej przeszłości, co doskonale wpisuje się w założenia naszego 'szkolnego klubu biegowego', który realizuje ideę ogólnopolskiego modelu świętowania (na biegowo) różnych rocznic historycznych i zachowywania pamięci o bohaterach poległych w obronie ojczyzny.
'Mila Pamięci Ofiar Komunizmu' to pierwsza odsłona 'Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci', w skład której wchodzą także listopadowy 'Bieg Niepodległości' oraz czerwcowy 'Bieg Solidarności'. Impreza została zorganizowana wspólnie przez Fundację 'Ruchu Solidarności Rodzin' oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie, w imieniu którego (przed biegiem) głos zabrała Teresa Misiuk, kurator oświaty w Lublinie.
Ogółem siedem osób reprezentowało naszą szkołę w tym ważnym wydarzeniu i była to jedna z najliczniejszych reprezentacji spośród wszystkich szkół średnich w regionie. W chłodny, deszczowy sobotni poranek trasą prowadzącą po alejkach lubelskiego Parku Ludowego pobiegli: Natalia Dyrda (2bl), Aleksandra Krupa (2bl), Mateusz Buczek (2bl), Weronika Krzewska (3dl), Patrycja Czapla (3dl), Wojciech Bano (3dl) i Mateusz Traczyński (4et).
Wydarzenie to (podobnie jak inne tego typu imprezy) zawsze przyciągają uwagę lokalnych mediów. Osoby zainteresowane obejrzeniem krótkich relacji poświęconych wydarzeniu mogą zrobić to tutaj:
lub

Inf. Marcin Jonik