zs1.lublin.pl
WYSZUKAJ:
About us Die Schule О школе
OSTATNIE AKTUALNOŚCI
data: 02/09/2018
data: 31/08/2018
data: 28/08/2018
data: 19/06/2018
Szczęśliwy numerek na dziś:

26


Kartka z kalendarza


19 wrześniaDziś są imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora wszystkiego najlepszego!

Prokekt "Przejdź na zawodowstwo - dzisiaj szkoła jutro sukces"
ECDL
PRAKTYKI W LONDYNIE
PROGRAM SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
„WF z klasą”
Sport Szkolny Lublin
SPORT SZKOLNY

 

Facebook
Na skróty
skrt1 skrt1 skrt1 skrt1
Certyfikaty
Szkoła przedsiębiorczościPN-EN ISO 9001:2001Lider innowacjiŚpiewająca PolskaJesienny Konkurs Poezji Śpiewanej Stowarzyszenie Przyjaciół GrabskiegoJubileusz 60-leciaTEH - „Złota Szkoła 2015”.Dąb Pamięci
Triada pamięci
Triada pamięci

W dniu 16 września 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie upamiętnili 78 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. 17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. Aby zachować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach z naszej historii, w całej Polsce obchodzone były uroczystości przypominające o tej niechlubnej rocznicy. Nasi uczniowie wzięli udział w wydarzeniu pod nazwą 'Mila Pamięci Ofiar Komunizmu', czyli biegu na dystansie jednej mili (1609 metrów). Celem biegu było budowanie pamięci o ważnych wydarzeniach z naszej przeszłości, co doskonale wpisuje się w założenia naszego 'szkolnego klubu biegowego', który realizuje ideę ogólnopolskiego modelu świętowania (na biegowo) różnych rocznic historycznych i zachowywania pamięci o bohaterach poległych w obronie ojczyzny.
'Mila Pamięci Ofiar Komunizmu' to pierwsza odsłona 'Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci', w skład której wchodzą także listopadowy 'Bieg Niepodległości' oraz czerwcowy 'Bieg Solidarności'. Impreza została zorganizowana wspólnie przez Fundację 'Ruchu Solidarności Rodzin' oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie, w imieniu którego (przed biegiem) głos zabrała Teresa Misiuk, kurator oświaty w Lublinie.
Ogółem siedem osób reprezentowało naszą szkołę w tym ważnym wydarzeniu i była to jedna z najliczniejszych reprezentacji spośród wszystkich szkół średnich w regionie. W chłodny, deszczowy sobotni poranek trasą prowadzącą po alejkach lubelskiego Parku Ludowego pobiegli: Natalia Dyrda (2bl), Aleksandra Krupa (2bl), Mateusz Buczek (2bl), Weronika Krzewska (3dl), Patrycja Czapla (3dl), Wojciech Bano (3dl) i Mateusz Traczyński (4et).
Wydarzenie to (podobnie jak inne tego typu imprezy) zawsze przyciągają uwagę lokalnych mediów. Osoby zainteresowane obejrzeniem krótkich relacji poświęconych wydarzeniu mogą zrobić to tutaj:
https://lublin.tvp.pl/34019138/mila-pamieci-ofiar-komunizmu-bieg-z-historia-w-tle
lub
https://lublin.tvp.pl/33919153/bieg-z-historia-w-tle-mila-pamieci-ofiar-komunizmu

 

Inf. Marcin Jonik

Dodano: Poniedziałek, 02/10/2017, 22:53