13 grudnia

Dziś są imieniny: Lucji, Otylii wszystkiego najlepszego!

Debata LUBLIN INSPIRACJĄ (OD) POKOLEŃ

W ramach Tygodnia Dialogu Międzypokoleniowego 26.04.2017 roku w Teatrze Starym w Lublinie odbyła się debata na temat dialogu międzypokoleniowego, jego podtrzymania i rozwoju. Wszystkie działania podejmowane w ramach Tygodnia Dialogu nawiązują do Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej – święta wprowadzonego przez Komisję Europejską w 2011 roku, celebrowanego w Lublinie od 2012 roku. Przesłaniem Tygodnia Dialogu była integracja oraz porozumienie pomiędzy młodymi i starszymi mieszkańcami Lublina. Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego zostali zaproszeni do udziału w tym projekcie.

Uczennice  z klas 1 fl i 2gt wraz z opiekunem p. B. Żurawicką-Dębską aktywnie uczestniczyli w debacie LUBLIN INSPIRACJĄ (OD) POKOLEŃ z udziałem przedstawicieli różnych grup społecznych: młodzieży, seniorów, organizacji pozarządowych, uczelni i instytucji samorządowych. Początkowa trema szybko ustąpiła dzięki przyjaznej i ciepłej atmosferze spotkania. Nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem brali udział w dyskusji i wnieśli do niej wiele ciekawych spostrzeżeń na temat relacji międzypokoleniowych.

W programie poruszono następujące tematy:

Panel I: Czym jest dialog międzypokoleniowy?

• Dialog międzypokoleniowy w sferze duchowej, jako nośnik wartości – wiary, kultury, norm.
  • Wymiana w sferze psychicznej – wzajemna odpowiedzialność za siebie.
  • Dialog w sferze społecznej – wymiana ról.

Panel II: Jak podtrzymywać i rozwijać dialog międzypokoleniowy?

• Wykluczenie cyfrowe – Jak budować dialog w erze cyfrowej.
  • Solidarność międzypokoleniowa w budowaniu lokalnej społeczności.
  • Budowanie relacji międzyludzkich, międzysąsiedzkich – co zrobić, żeby nie zagubić więzi międzyludzkich, bliskich relacji.

W panelu wzięli udział: prof. dr hab. Iwona Niewiadomska – Kierownik Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej w Instytucie Psychologii KUL, prof. dr hab. Zbigniew Gaś – kierownik Psychoprofilaktyki i Pomocy Psychologicznej WSEiI, dr Zofia Zaorska – założycielka pierwszej w Polsce Szkoły SuperBabci, dr Andrzej Wodecki – wykładowca w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej, uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie i Zespołu Szkół nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie.

Inf. B. Żurawicka-Dębska

Dodano: Poniedziałek, 26/06/2017, 05:53