data: 15/10/2017
data: 05/10/2017

Dziś są imieniny: Wiktora, Marity, Ignacego wszystkiego najlepszego!

Szkolny Dzień Matematyki

W dniu 13 czerwca 2017 roku nauczyciele matematyki zorganizowali w naszej szkole Dzień Matematyki. Przedsięwzięcie to miało na celu przede wszystkim popularyzowanie tej dziedziny nauki wśród uczniów.

Na początek uczniowie mieli możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami w Szkolnym Konkursie Matematycznym dla klas pierwszych przygotowanym przez panią Agnieszkę Niedzielską-Krukowską i pana Dariusza Sokołowskiego. Konkurs ten przeprowadzany jest w naszej szkole już od kilku lat, przyczyniając się do wyłonienia matematycznych talentów wśród uczniów pierwszych klas. W tym roku wyniki w czołówce były wyjątkowo wyrównane. Komisja konkursowa przyznała dwa równorzędne miejsca pierwsze, trzy - także równorzędne - miejsca drugie i dwa trzecie:

I miejsce – Katarzyna Tymczak (1al) i Klaudia Rożek (1bt),

II miejsce – Dominika Grzegorczyk (1al), Karolina Szymanek (1al) i Dawid Szafka (1et),

III miejsce – Jakub Adamczyk (1ct) i Karolina Wójtowicz (1ct).

Kolejną propozycją przygotowaną dla uczniów były „Matematyczne czytanki” przygotowane przez panią Agnieszkę Kałakucką. Uczniowie zapoznali się z dziesięcioma krótkimi tekstami dotyczącymi różnych zagadnień matematycznych, a następnie, w oparciu o te teksty, rozwiązywali krzyżówkę. Dodatkową atrakcją było to, że dostęp do pytań uczestnicy uzyskiwali za pośrednictwem kodów QR. Do tego konkursu uczniowie przystępowali w parach. Zwyciężyły te pary, które bezbłędnie rozwiązały krzyżówkę w najkrótszym czasie:

I miejsce – Aleksandra Grzegorczyk i Katarzyna Biszczak (2ct),

II miejsce – Łukasz Marciniak i Mateusz Traczyński (3et),

III miejsce – Aleksandra Adamczyk i Dorota Ponieważ (1al).

Uczniowie uczestniczyli także w wykładzie prowadzonym przez panią Annę Sikorę „Matematyka wedyjska”. Prowadząca opowiedziała, jak można w pamięci wykonać skomplikowane obliczenia dzięki wykorzystaniu sutr – krótkich aforyzmów, mądrości wyrażonych w zwięzły sposób, opisujących w jednym zdaniu ogólną zasadę jakiegoś działania. Uczestnicy wykonywali ćwiczenia polegające na wykonywaniu działań bez używania kalkulatora. T trakcie wykładu przeprowadzony został też quiz za pomocą aplikacji Quizizz, w którym uczniowie mogli sprawdzić, w jakim stopniu opanowali nowe umiejętności. Najlepszy wynik uzyskała:

Aleksandra Szwed (1dl)

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!!!